کهتران فریمان - آثار باستانی و مناظردیدنی

کهتران فریمان

قله دال

دال نام قله ای افسانه ای در شهرستان فریمان است. هم چنین دال نام پرنده شکاری هم هست که در این قله لانه دارد. برنامه این هفته باشگاه چکاد صعود به این قله زیبا بود.

صبح روز جمعه هشتم اردیبهشت ماه ساعت 6:30 به اتفاق بچه های باشگاه چکاد از مشهد به سمت فریمان حرکت کردیم. در طی مسیر خانم حسن نژاد توضیحاتی راجع به برنامه و قله دال ایراد کردند. و سرپرستی و مسئولیت فنی برنامه را به بنده محول کردند. کل تیم شامل 22 نفر می شدیم. بد نیست اطلاعاتی راجب شهر فریمان بدانید.

فریمان با مختصات جغرافیایی 42-35 شمالی و 51-59 شرقی به فاصله 75 کیلومتری از شهر مشهد واقع شده است این شهرستان از شمال و شمالغربی با مشهد، از شرق با تربت جام و از جنوب با تربت حیدریه هم مرز است. ارتفاع آن از سطح دریا 1405 متر و دارای دو بخش مرکزی و قلندرآباد می باشد. این شهرستان 5 دهستان با نامهای فریمان، سنگ بست، سفید سنگ، بالا بند و قلندر آباد و مجموعا دارای 177 آبادی دارای سکنه است.

ساعت 8 به فریمان رسیدیم و زمانی 15 دقیقه ای برای خرید به اعضای تیم داده شد. در ساعت 8:30 در محلی که آب گوارایی هم داشت مشغول خوردن صبحانه شدیم و نیم ساعت بعد به سمت قله حرکت کردیم.

دو رشته کوه در اطراف فریمان قرار دارد که بلندترین آنها کوه کلیلاق با 2942 ارتفاع می باشد و کوه بی بی غیب با ارتفاع 2881 متر، قطار النگ با ارتفاع 2605 متر، و کوه دال با ارتفاع 2225 متر (بعضی ها می گویند ارتفاع آن 2118 متر است) در زمره بلندترین قلل این شهرستان به شمار می آیند.

در این منطقه رودخانه های فریمان، سنگ بست، قلندرآباد و کلاته منار و براشک جریان دارند و پوشش گیاهی آن متشکل شده است از درختان ارس، پسته و گونه های گون، درمنه، قیاق، گل بنفشه و … در مجموعه حیات وحش شهرستان فریمان حیواناتی همچون قوچ آهو، کل، خرگوش و پرندگانی نظیر کبک و تیهو زندگی می گنند که این خود از آب و هوای مساعد این منطقه حکایت می کند.

ساعت 11 به زیر قله رسیدیم و از مسیری بسیار دشوار و دست به سنگ بر روی صخره ها، بعد از حدودا یک ساعت و نیم تلاش موفق به صعود قله شدیم. لازم به ذکر است که بعد از خوردن صبحانه به همراه باشگاه آزادگان برنامه را به صورت مشترک اجرا کردیم.

از سرکار خانم حسن نژاد به خاطر اعتماد به بنده برای سرپرستی و مسولیت فنی تیم برای کل برنامه کمال تشکر را دارم. آقای سیاسی از شهرستان فریمان نیز از طرف باشگاه آزادگان برای راهنمای مسیر دعوت شده بودند که جا دارد همین جا از ایشان تشکر کنم.

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: right; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */
+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم مرداد 1392ساعت 7:52  توسط کهترپور  | 

بازدید علمی جمعی از مدیران شرکتها از مزرعه ورمی کمپوست کهتران فریمان


همزمان با فرا رسیدن اعیاد قربان و غدیرخم و همچنین روز فرهنگ عمومی به همت مسئولین سازمان تعاون روستایی شهرستان فریمان یک دوره کلاسهای آموزش تولید ورمی کمپوست و پرورش کرم خاکی در محل نمازخانه این سازمان برگزار شد. این دوره آموزشی که به مدت دو روز با حضور جمعی از علاقه مندان و نمایندگان برخی از شرکتهای تعاونی (که در زمینه تولیدات کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند) برگزار شد و شرکت کنندگان آموزش های لازم را جهت تولید ورمی کمپوست و پرورش کرم خاکی، ریز نظر آقای مهندس سید مجید موسوی عضو انجمن تولیدکنندگان کودهای آلی خراسان رضوی فرا گرفتند و به اتفاق یک بازدید علمی از مزرعه تولید ورمی کمپوست آقای کهترپور به عمل آوردند.

انتهای پیام/ سه شنبه  09/08/1391

منبع خبر: ورمی کمپوست کهتران فریمان

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم آبان 1391ساعت 23:23  توسط کهترپور  | 

پیش نویس سند توسعه شهرستان فريمان

 

شهرستان فريمان, زادگاه علامه شهيد استاد مطهري, با 4130 كيلومتر وسعت در 75كيلومتري جنوب شرق مشهد واقع است. از شرق به تربت جام . از شمال به سرخس و مشهد ، از غرب و جنوب به تربت حيدريه محدود مي گردد. آب و هواي آن معتدل و در دوره پنجساله اخیر ميانگين دماي آن 9/12 حداکثر38 و حداقل 18- درجه سانتيگراد بوده است . اين شرايط ، اوضاع مساعدي را براي رشد كشاورزي منطقه فراهم كرده است . ارتفاعات به صورت دو ديوار ممتد در قسمت شمال و جنوب آن  امتداد یافته است. مهمترين دشت هاي آن : سنگ بست ، فريمان ، قلندرآباد ، بالابند, و مهمترين ارتفاعات : كليلاق ، دال ، كمرزرد و شاهان مي باشد. 65 درصد شهرستان را ارتفاعات و35درصد را دشتها و نواحي پست شامل ميشود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391ساعت 20:22  توسط کهترپور  | 

خواسته های مردم فریمان ار رئیس جمهور در چهارمین دور سفرهای استانی

فرماندار فریمان: خواسته های مردم شهرستان فریمان در قالب نامه ای در سفر چهارم رییس جمهور به استان خراسان رضوی تقدیم ایشان می شود.

 

وی با اشاره به لزوم تكمیل عملیات ساخت بیمارستان 64 تختخوابی فریمان گفت: احداث این بیمارستان از مصوبات سفر دوم رییس جمهوری است كه اكنون به دلیل پاره ای مشكلات و عدم تخصیص اعتبار تنها از پیشرفت 30 درصدی برخوردار است.

وی با بیان اینكه تكمیل این بیمارستان نیازمند تخصیص اعتبار لازم است، افزود: مردم انتظار دارند تا با اتمام این طرح از خدمات بهداشتی و درمانی این مركز بهره مند شده تا نیازشان از رجوع به سایر شهرها برای برخورداری از خدمات درمانی مرتفع شود.

فرماندار فریمان در ادامه احداث كنار گذر شهر فریمان به طول 14 كیلومتر و ساماندهی و بهسازی ورودی و خروجی شهر فریمان را یكی از آرزوهای مردم این شهرستان عنوان كرد.

وی ادامه داد: این مسئله با توجه به واقع شدن شهر فریمان در محور مواصلاتی و ترانزیتی ایران افغانستان و عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین و مسافری داخلی و خارجی و اهمیت توجه به روان سازی و آمد و شد جاده ای از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

وی معرفی محور بند فریمان به عنوان محور نمونه گردشگری شهرستان را یكی از تقاضاهای مردم از رییس جمهوری عنوان كرد و افزود:بند فریمان با قدمت دیرینه خود همواره به عنوان یك منطقه مورد توجه گردشگران بومی و غیر بومی قرار دارد.

بزم آرا افزود: امید است با تخصیص اعتبار محور صد فریمان به طول 10 كیلومتر، مسیری زیبا و همراه با فضای سبز گردد.

وی با بیان اینكه هم اكنون فریمان به عنوان قطب سوم صنعت در خراسان رضوی به شمار می رود، گفت: فریمان دارای سه شهرك صنعتی است و اكنون واحدهای تولیدی این شهرستان با مشكلات و معضلاتی روبرو هستند.

وی عدم وصول مطالبات واحدهای تولیدی از بابت ارائه كالا و خدمات به دستگاههای دولتی را از دیگر مشكلات ذكر كرد و افزود: به طور مثال تنها هشت واحد صنعتی فعال در سطح شهرستان بیش از 182 میلیارد ریال از دستگاههای دولتی مطالبه دارند و این موضوع باعث مشكلاتی شده است .

وی تخصیص اعتبار و تسریع در تكمیل دوبانده كردن محور مشهد – فریمان كه مركز استان را به مرز دوغارون افغانستان متصل می كند و همچنین تصویب و تخصیص اعتبار برای احداث اردوگاه دانش آموزی در شهرستان را از دیگر خواسته های مردم عنوان كرد.

وی رفع مشكل در زمینه پایین بودن محصولات كشاورزی را خواستار شد و افزود: در حال حاضر به رغم افزایش قیمت لوازم كشاورزی نظیر كود و سموم و قیمت كالاها در بازار، متاسفانه این افزایش در قیمت تولیدات نزد كشاورزان تاثیر چندانی نداشته است .

وی ادامه داد: بنابراین محصولات همچنان با قیمت پایین از تولیدكنندگان خریداری شده و با قیمت گزاف در بازار به فروش می رسد و این افزایش به جای آن كه نصیب تولید كننده شود به جیب واسطه ها سرازیر می شود.

منبع: ایرنا

کد خبر: 80124606 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1391ساعت 20:11  توسط کهترپور  | 

جدیدترین نقشه راههای فریمان با آخرین تغییرات

امکان دانلود جدید ترین نقشه (اطلس) از راههای شهرستان فریمان و شهرستان های مجاور  برای استفاده گردشگران و میهمانان نوروزی

دریافت فایل          (۷۹۸ کیلوبایت)

بزرگنمایی عکس  (۸۱۵ کیلو بایت)

 برای دیدن عکس با بزرگترین اندازه روی آن کلیک کنید

منتظر نظرهای شما

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم دی 1390ساعت 23:35  توسط کهترپور  | 

تبریک سال نو

به نام خدا

خورشید از میعادگاه نخست، باز آغاز سفر می‌کند؛ سفری که سوغاتش برای زمینی‌های منتظر، فرصت دیگری است تا محبت را در گره بین دستهاشان بکارند و دل به استقبال نیکی، آیینه بند ! ان کنند. لبخند خورشید بی‌جواب نماند وقتی سرک می‌کشد به این خانه

با عرض سلام

 اميدوارم اين سال، سالي نيك و همراه با بهروزي برايتان باشد. سال نو مبارک

ارادتمند

مهدي كهترپور

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم خرداد 1390ساعت 10:45  توسط کهترپور  | 

چشمه آبگرم شاهان گرماب فريمان، کم نظير در جهان، يتيم در ايران

چشمه آبگرم شاهان گرماب فريمان، کم نظير در جهان، يتيم در ايران

مرکز سياحتي و چشمه آبگرم شاهان گرماب در فاصله ۵۳ کيلومتري شهر فريمان و ۱۴۴ کيلومتري جنوب شرقي مشهد در دهستان سفيد سنگ بخش قلندرآباد فريمان قرار دارد. آب اين چشمه، زلال، بي رنگ، بي بو و فاقد گوگرد، آمونياک و شوره است. آبي که قابل آشاميدن است و همين خصيصه موجب شده است که چشمه آبگرم شاهان گرماب به عنوان يکي از منحصرترين چشمه هاي آبگرم جهان بر فراز تپه اي خودنمايي کند. آب اين چشمه جدا از قابل شرب بودن به علت دارا بودن سيليکات در درمان امراض پوستي نيز موثر است و مي تواند در بهبود بيماران مبتلا به سنگ مجاري ادرار و اگزما موثر واقع شود. براساس برخي اطلاعات در محل شاهان گرماب کتيبه اي وجود دارد که نشان مي دهد در سال ۱۰۸۷ بنايي به دستور شاه سليمان صفوي فرزند شاه عباس دوم در اين مکان ساخته شده است.براي رسيدن به چشمه آبگرم شاهان گرماب مي توان دو مسير را انتخاب کرد؛ يکي از جاده مشهد، سرخس و راهي که به سمت جنوب جدا مي شود و ديگري از مسير مشهد- تربت جام بعد از شهر فريمان و جاده اي که به سمت شمال منشعب مي شود البته اکنون براي سفر به اين منطقه توصيه نمي شود چرا که چند ماه است به علت مسائل بهداشتي اجازه استفاده از اين چشمه و بناي اطراف آن به گردشگران داده نمي شود و آن گونه که محمدعلي فرهادي فرماندار فريمان گفته است ازمرداد امسال به علت رعايت نشدن اصول بهداشتي و به دستور شبکه بهداشت شهرستان فريمان اين چشمه پلمب شده است. اين در حالي است که پيش از اين سالانه بيش از يک ميليون و ۲۰۰ هزار نفر از مجموعه شاهان گرماب بازديد مي کردند. پلمب مجموعه نيز بنا به گفته رئيس شبکه بهداشت و درمان فريمان به دليل دفع غيربهداشتي فاضلاب حمام، کشتار غيرمجاز دام در محل و ضدعفوني نشدن حمام هنگام تعويض شيفت بانوان و آقايان بوده است. البته فرماندار فريمان هم شيوع بيماري و رعايت نشدن مسائل بهداشتي را در اين مورد خاطرنشان مي کند.يکي از اعضاي شوراي اسلامي شهر فريمان هم درخصوص مشکلات بهداشتي مجموعه شاهان گرماب مي گويد وجود زباله فراوان در محيط و اطراف اين مجموعه و جمع آوري نامناسب و دير به دير آن ها، نامناسب بودن وضع کاشي کاري داخل آبگرم و مستعمل بودن دوش ها ازجمله مشکلات بهداشتي اين مجموعه سياحتي است.

علي روشندل با اشاره به تاثير شفابخش آب اين چشمه آبگرم و اعتقاد مذهبي مردم به آن به عنوان قدمگاه حضرت علي(ع) افزود: براساس همين اعتقاد بسياري از مردم گوسفندهاي نذري خود را براي قرباني به اتاق کوچکي که به عنوان کشتارگاه در محوطه اين مجموعه سياحتي پيش بيني شده است مي آورند که ذبح سنتي دام در اين کشتارگاه و نزديکي آن به بخش دوش اين آبگرم مشکلات بهداشتي فراواني براي اين مرکز سياحتي به وجود آورده است.اين عضو شوراي شهر فريمان همچنين افزود: بخش زنانه و مردانه آب گرم تفکيک نشده و زنان و مردان در دو نوبت صبح و عصر از آب اين چشمه شفابخش استفاده مي کنند که اين هم از مشکلاتي است که بايد در طرح بهسازي مجموعه به آن توجه کرد.روشندل، آسفالت نبودن ۱۵ کيلومتر از جاده ۶۰ کيلومتري منتهي به آبگرم و نامناسب بودن اتاق هاي اقامتي آن را از ديگر مشکلات اين مجموعه تفريحي بيان کرد.اين مجموعه توسط سازمان هلال احمر خراسان رضوي اداره مي شده که قرار بوده بناهاي اطراف چشمه، حمام و دوش ها و... اين مجموعه توسط هلال احمر بازسازي شود ولي بنا به اظهارات فرماندار فريمان هيچ اقدامي انجام نشده است. مجموعه شاهان گرماب علاوه بر اين که در تب کمبود امکانات رفاهي و پذيرايي از گردشگران و مسافران مي سوزد، بر سر مالکيت آن نيز اختلاف نظر بين سازمان هلال احمر و ميراث فرهنگي وجود دارد هرچند استاندار خراسان در بازديدي که اخيرا داشته دستور داده است تا توليت اين مجموعه به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي واگذار شود اما گويا هنوز اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است.برابر با اطلاعاتي که از سايت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي گرفتيم، براي رسيدن به شاهان گرماب بايد ۱۵ کيلومتر راه آسفالته يک بانده، ۲۳ کيلومتر جاده آسفالته فرعي و ۲۲ کيلومتر راه شوسه را بپيمايي، خبري از هتل، هتل آپارتمان، مهمان پذير، رستوران و اغذيه فروشي هم در اين مجموعه نيست و فقط داراي يک زائرسراي کوچک با چند اتاق مي باشد. وسيله نقليه عمومي هم براي رفتن به مجموعه شاهان گرماب وجود ندارد. در گذشته آب ۴۸ درجه اي اين چشمه به صورت سنتي به استخري سرپوشيده و بزرگ هدايت مي شده که مردم در آن استحمام مي کردند اما اکنون به جاي استخر دوش هايي در آن کار گذاشته اند که تعداد اين دوش ها نيز اندک است و فرسوده. هرچند مجموعه شاهان گرماب بازسازي شده است، اين بازسازي به قدري نبوده که گردشگران را وادار به اقامت کند و موجب رونق آن شود.به هر روي تعطيلي اين مجموعه علاوه بر اين که به ضرر صنعت گردشگري تمام مي شود براي اهالي روستاي شاهان گرماب هم دردسرساز شده است به گونه اي که برخي از آن ها از بي توجهي مسئولان براي بازگشايي مجموعه شاهان گرماب انتقاد کرده اند. يکي از اهالي در گفت وگو با يکي از خبرگزاري ها گفته است: به علت پلمب مجموعه، بيشتر اهالي هيچ امکاني براي استحمام ندارند و در چادرهاي مسافرتي استحمام مي کنند.يکي ديگر از روستاييان نيز مي گويد: اين مجموعه منبع درآمدي براي بسياري از اهالي روستا است و با توجه به بازديد گردشگران در ايام مختلف سال، موجب رونق اقتصادي اين منطقه شده بود که با تعطيلي آن معيشت مردم روستا تحت تاثير قرار گرفته است.

منبع مطلب :روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1389/07/22 شماره انتشار 17673
نويسنده: ناسخ
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389ساعت 11:49  توسط کهترپور  | 

حاصل عمر امام

 

ناگفته ها در باره  حاصل عمر امام در سایت تبیان

تهیه و تنظیم مطالب : مهری هدهدی

طراح و گرافیست: فرحناز قمصری

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اردیبهشت 1389ساعت 10:42  توسط کهترپور  | 

دانلود نرم افزار فریمان شناسی(نسخه آزمایشی)

نرم افزار فریمان شناسی(نسخه آزمایشی) اینجا کلیک کنید.

 

توضیح:

برای دانلود  پس از باز کردن لینک در سایت ۲shared در قسمت (Save file to your PC: click here ) کلیک کنید.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388ساعت 9:43  توسط کهترپور  | 

نوروز مبارك

نوروز مبارك

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388ساعت 9:41  توسط کهترپور  | 

نرم افزار راهنماي گردشگري كهتران فريمان

بزودي نرم افزار راهنماي گردشگري شهرستان فريمان بر روي وبلاگ قرار مي گيرد.

ساخته دست خودمه جهت كامل شدن نرم افزار و رفع ايرادات از نظرات تون بهره مند خواهم شد

 

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند 1388ساعت 10:31  توسط کهترپور  | 

آشنايي با نوروز

نوروز

 

نوروز در گاهشماری هجری خورشیدی با اولین روز از فصل بهار مصادف است

نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ خود، ۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشهٔ ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.[۱]

پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسیده‌بود.[۲]

زمان نوروز

جشن نوروز از لحظه اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود،[۳] و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است. نوروز در تقویم میلادی با ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد. [۴]

در کشورهايی مانند ایران و افغانستان که تقويم هجری شمسي به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقويم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.[۵]


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند 1388ساعت 10:22  توسط کهترپور  | 

آتش سوزی در باغ های کارخانه قند فریمان

آتش سوزی در باغ های کارخانه قند فریمان
صفحه R06 جامعه (رضوي) ، شماره سريال 17334 ، تاريخ انتشار 880519

فریمان، اصغری- کارشناس آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری فریمان گفت: به دنبال اطلاع از آتش سوزی در مزارع شرکت باغ های کارخانه قند فریمان، نیروهای آتش نشانی به سرعت به محل اعزام و پس از ۳۰ دقیقه تلاش موفق به اطفای حریق شدند.قلی زاده افزود: بر اثر این حادثه بیش از یک هکتار از مزارع علوفه در آتش سوخت و به تعدادی از درختان سرسبز مسیر جاده گردشگری سد فریمان نیز، خساراتی وارد شد.وی گفت: علت وقوع این حادثه در دست بررسی است.

سایت روزنامه خراسان

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم مرداد 1388ساعت 23:30  توسط کهترپور  | 

موزه مردم شناسی فریمان

سلام دوستان

چندتا عکس از موزه مردم شناسی فریمان که قولش رو داده بودم.

برای دریافت همه عکسهای موزه مردم شناسی فریمان  اینجا  کلیک کنید.

تقدیم به همراهان همیشگی کهتران فریمان

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مرداد 1388ساعت 13:9  توسط کهترپور  | 

ضریب ماندگاری مسافر در فریمان به 48 ساعت رسید

ضریب ماندگاری مسافر در فریمان به 48 ساعت رسید
ضريب ماندگاري مسافر در شهرستان فريمان به 48 ساعت رسيده كه در مقايسه با مدت مشابه نسبت به سال گذشته 20 ساعت افزايش داشته است.

به گزارش ميراث آريا( CHTN) و به نقل از روابط عمومي ستاد تسهيلات سفرهاي خراسان رضوي، حسن خانزايي مسوول ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري فريمان با بيان اين مطلب گفت: بخش اعظمي از مسافراني كه به مشهد مي‌آيند، براي استفاده از تأسيسات گردشگري "آبگرم‌ شاهان گرماب" است كه به دليل كاهش برودت هوا، اين تعداد امسال زيادتر شده است.

وي افزود: علاوه بر اين، مسافران براي بازديد از آثار تاريخي همچون منزل و موزه شهيد مرتضي مطهري، بندتاريخي فريمان، چهاردالان يا بافت قديم فريمان، رباط سنگ‌بست، تفرجگاه طبيعي زركك، مقبره ارسلان جاذب و ميل اياز به اين شهر سفر مي‌كنند.

خانزايي در بخش ديگر از صحبت‌هاي خود به توزيع هشت هزار بروشور راهنما در بين مسافران اشاره كرد و گفت: در اين بروشور اطلاعات لازم درباره معرفي آثار تاريخي و اقامتي و نيز مسير اين اماكن در اختيار گردشگران قرار گرفته است.

به گفته مسوول ميراث‌فرهنگي فريمان تنها به گردشگراني كه براي بازديد از بند فريمان مي‌آيند، اجازه سكونت به شكل چادر خوابي داده شده است.

خانزايي در پايان كمك‌هاي هلال احمر را بسيار مثبت ارزيابي كرد و گفت: آموزش و پرورش نيز تعداد دو باب مدرسه را براي اسكان مسافران در نظر گرفته است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم فروردین 1387ساعت 20:20  توسط کهترپور  | 

مطالب قدیمی‌تر